Blog

Najdôležitejšie pri navrhovaní

0

Dnes som bola na módnej prehliadke a tak som konečne uvidela čo mám nosiť toto leto, aj zimu a čo s čím kombinovať. Prúžky, kocky, 3d vzor, bez vzoru… naozaj je toho veľa. Toľko krásnych materiálov po kope, až som na chvíľu zabudla, že som mama dvoch chrobáčikov. Jeden na mne chrápal a druhý bol niekde v meste. Snáď ho dedo nepredal cestou zo škôlky za 50 centov, lebo teraz chce mestské dieťa všetko kupovať a aj predàvať za 50 centov. Pochopil že 2 a 2 sú štyri. Teda 50 a 50 centov dáva dokopy 1 euro. Začalo mu to myslieť ako správnemu obchodníkovi. Ale najdôležitejšie je rozhodnúť sa. Napríklad aj to či danú hračku predáš za 50 centov, alebo 1 euro. Dieťa má teraz také obdobie, že chce zarábať peniažky. Najlepšie ihneď. Keď dieťa uvidelo reklamu na úžasný krájač všetkého a rýchlo, ono sa rozhodlo, že ide predať všetky dévedéčka aby si zarobilo 40€ na nový úžasný krájač všetkého a rýchlo. Urobiť rozhodnutie je dôležité a človek sa to musí naučiť.

Každý jeden z nás robí od rána samé rozhodnutia. Musíš sa vedieť rozhodnúť čo si dáš na raňajky. Čo si oblečieš, alebo či si dáš kávu, alebo čaj. V podstate každá udalosť dňa je dôsledkom nášho rozhodnutia.

Ak predložím architektonický návrh klientovi, väčšinou je to už varianta pre ktorú som sa rozhodla, že je to presne to najlepšie riešenie. Niekedy navrhnem iba jednu variantu, lebo cítim ten priestor tak, že iné sa tam ani nehodí proste. A niekedy si musím dať čas a navrhnem viacej variánt. Lebo aj to sa stane, že tam vidím viacej možností a tak sa nusím neskôr rozhodnúť. Vtedy sa rozhodnem pre jednu variantu, tú najlepšiu, ktorú tam vidím. Po konzultácii s klientom sa poteším ak je z návrhu nadšený. To je jasné, hej že?;)

Na začiatočných stretnutiach dávam domáce úlohy klientom. Napríklad matematiku, počty… srandujem. Jasné že takéto brutál ťažké sčítavanie nie. Za domácu úlohu im dám premýšľať o tom, ako žijú, čo majú a nemajú radi, aké majú rituály. Najdôležitejšie je, aby sa vedeli rozhodnúť. Rozhodnúť sa či chcem alebo nechcem sa pozerať na prírodu keď varím, alebo vidieť na deti vonku na záhrade, rozhodnúť sa či chcem alebo nechcem mať televízor v spálni… či chcem alebo nechcem mať byt plní návštev… je toho ešte viac:)

Niekedy vybrať si je ťažké, ale každé rozhodnutie je správne. Ak sa raz rozhodnem, rozhodla som sa pre to presne v správny čas a rozhodla som sa najlepšie ako som mohla. Takže netreba ľutovať, že som sa mala rozhodnúť inak. Každé rozhodnutie má dôsledok, či už negatívny, alebo pozitívny. Netreba sa ho báť. Práve naopak.

No vrátim sa k príbehu malèho predajcu. Tie dvdéčka som dieťaťu rázne zatrhla, veď uznaj jedno také dévedéčko nestálo ani 50 centov, ani 1 euro. Tak nech si predáva plastovè hračky. Má ich po milú jarmilu. Jarka prepáč, áno do vášho domu pod kopcom by sa zmestili všetky. Tak a dieťa pochopilo i uznalo, že dévedéčka ešte bude pozerať a teda si ich všetky nechá, ale predá iné veci, hračky, s ktorými sa už nehrá. A tak zarobil desať eur a ihneď ich aj minul, ako inak na hračky. ale do toho mu zasahovať nechcem, len mu pomôcť pri rozhodovanî, samozrejme ak ma o to požiada.

Neverím, ale článok píšem už dva dni.. No ono je to tak pri písaní blogu ak som pracujúca matka na materskej.

 

 

Boho štýl alebo neštýl

0

Udrelo leto. Sedím tu v tme, nech ma komáre nezožerú, a hľadám si šaty na leto. Také bez rukávov, také dlhé, také… bohoštýl? Vybehlo na mňa niečo ako boho(u)žiaľ, alebo čo to je:)

Pre niekoho najkrajšie dlhé voľné rukávy bez formy, krátka sukňa, vzory veľké, ale aj malé, kvety, kvietky… Pre mňa fádne až obyčajné. Mini šaty tesne pod zadok, obopnuté, veľký výstrih, pre niekoho sexi, pre mňa nuda. A to je na tom to najkrajšie, že každá sme iná, a pre každú bude boho štýl vyzerať inak. Tak ako v architektúre. Niekto má rád rána začať šálkou kávy a svoje rituály si urobí v kúpeľni. A niekto si voľne chodí po byte nahý so zubnou kefkou a to je pre neho rituál.

Inšpiráciu hľadám v móde, v látkach, v prírode, v hre slnka. U mňa doma nájdeš veľa módnych časopisov, ale aj veľa kníh o architektúre.  4E60BC34-36BE-4EBC-92A6-C472F3385049

Aj ty môžeš mať svoj boho interiér, ideálny pre teba. Aj ty si môžeš splniť svoje sny.

Dva typy ako si navrhnúť šatník

0

4B2AD728-2BA5-4781-8B38-12C82ECC4715Málo úložného priestoru?

Joj nemám to kde dať! Nemám dostatok úložného priestoru! Ak aj ty si toto vravíš keď vbehneš do obchodu počas výpredaja, nezúfaj, ukážem ti ako si vyskladať perfektný šatník s dostatkom miesta pre staré aj pre nové outfity. Aj keď sa mi páči byť zerowaste a nemať toho veľa, byť minimalista, ale asi kým sa dopracujem k tomu mať v šatníku z každého kúsku oblečenia po 2 kusy, bude mi treba mať šatník poriadny.  Zatiaľ moje šaty visia na mobilnom šatníku v spálni. Nuž neminula som sa porekadlu: aj obuvník chodí bosí.

Ako si správne navrhnúť šatník?

Tak toto je veľmi individuálne. Na začiatok som rozdelila  šatník na dva typy. Prvý typ šatníka  je do vstupu a druhý typ šatníka do izby. Prvý typ šatníka do vstupu, alebo do chodby má obsahovať priestor na vešanie krátkych kabátov, dlhých kabátov, priestor pre topánky (správna dáma potrebuje ešte samostatný šatník pre topánky :) hejže),  úložný priestor pre čapice, rukavice, šály, kufre, tašky, kabelky, atď. V šatníku do izby by malo byť dostatok úložného priestoru pre krátke vešanie ako sú blúzky, saká, nohavice, pre dlhé vešanie ako šaty, šaty nad kolená, šaty dlhé, aj plesové róby, a veľa políc a zopár šuflíkov. Šuflíky uvítaš pre spodné prádlo, ponožky, či v nich schováš šperky.

Sú dve možnosti ako si navrhnúť šatník. Buď je to skriňa na mieru alebo samostatná miestnosť pre šaty. Rozdiel v skrini na mieru a vstavaná skriňa je iba v názve. Skriňa na mieru, ešte krajšie znie šatník na mieru, je navrhnutý architektom/mnou samozrejme”D/ na mieru pre klienta, pre jeho potreby a pre dostatok úložného priestoru. Poviem to polopate je to izba pre tvoje oblečko. Každá vec má mať svoje miesto. A to ti s radosťou navrhnem, ty len si urob poriadok v šatníku.

Na čo nezabudnúť?

Rozdeliť si svoje oblečenie. Vtedy najlepšie zistíš, čoho máš najviac a čomu máš dať veľa priestoru. Pretrieď si veci, ktoré vedia byť poskladanè na polici a tie, ktoré musia visieť. Tak získaš prehľad. Tu je zopár bodov čo asi šatník obsahuje:

1. Tričká

Najlepšie im bude, keď budú zložené na polici. Venujme im priestor. Tak máme tu tričká s dlhým rukávom, krátkym rukávom, tielka…

2. Nohavice

Áno patria sem aj rifle. Niekto si rád nohavice vešia a niekto to rád pohodené na polici. Teda ja to tak robím, že poskladané veci sú na policiach iba raz, keď ich tam uložím. Potom to je karastrofa… vyberiem a hodím späť do police. Áno mám čo vylepšovať.

3. Saká

Jasné, že sako musí visieť. To vieme hejže :)

4. Šaty

Tak tu milé dámy, zostaneme dlhšie. Lebo šiat máme určite veľa. No napríklad letné krátke, letné dlhé, elegantné dlhé, elegantné dlhé plesové, koktejlky, zimné krátke a zimné dlhé. Ono je to v podstate jedno aké šaty na akú príležitosť máme, ale je nám jasné, že šaty budú vždy zavesené. Najideálnejšie je ak každý kúsok má svoje ramienko. Vyhneš sa tak pokrčeniu, žehleniu a iným detailom ktoré Ťa trápia. Ale asi pred akciou ich treba skontrolovať či netreba predsa len prežehliť.

5. Sukne

Sukne odporúčam vešať na ramienko. Nech sa menej krčia. Ale samozrejme ak je látka nekrčivá, vedia mať svoje miestečko na poličke.

6. Kabelky

Ženy majú kabeliek veľa, ale vôbec sa nestarajú kde majú svoje miesto. Väčšinou sú pohodené hocikde po byte, namiesto toho aby mali svoje čestné miesto. Určite im dať svoj priestor. Kabelky vedia byť vystavené na polici ako v galérii, alebo zavesené na vešiaku. Nech je na čo pozerať.

7. Klobúky

Na tie milé dámy, nezabúdať. Ak chcem byť za dámu aspoň jeden klobúk vo svojom šatníku maj. Mali by byť ukryté v krabici na polici, ale nepohnevajú sa ak budú mať aspoň tú poličku. Dokonca sa dajú použiť polystyrénové hlavy, aj vyrobiť,  ako držiak na klobúk. Ja taký jeden mám, ešte z čias keď som tancovala v divadle. Takže šup šup na predstavenie do divadla a možno ti pri vstupe dajú tiež jednu takú hlavu:) alebo po nej.

8. Spodné prádlo

Okrem sexi gatiek a podprseniek tu patria aj ponožky. Najlepšie je ich mať vo výške očí alebo nižšie. A fajnovo im bude vo svojom malom priestore, šuflíku. Tak tých šuflíkov aspoň tri. Ešte pripomeniem, že máme aj pyžamo, ktoré musí niekde byť.

9. Svetre

Svetre ak nechceš ich mať vyťahanè ako od staršieho brata, radšej ulož do poličky. Nech svetre zostanú svetrami. Kašmírový je u mňa na polici pohodený, tie mám iba 3, nie svetre ale políc mám tri.

A môžeš ďalej nakupovať Máňo:)

Redizajn kuchyne

0

DSC_8128

Lokalita/miesto: Trebisov

Investor: sukromna osoba

Rok: 2014

 

Redizajn kuchyne.

Klientka ma oslovila na reorganizáciu kuchyne, ktorá už bola po rekonštrukcii. Podlaha už bola vymenená, Časť kuchyne stála. Nebol ostrov ani policová zostava, Čo som urobila ako prvé bolo, že som navrhla veľa úložného priestoru. Všetko som skryla okolo priestoru okna. Biela farba nábytku je jednoduchá a priestor opticky zväčšuje. Biela prinesie viac svetla do interiéru. Na celú stenu ako sú okná som navrhla policovú zostavu, ktorá zakrýva nutné a odkrýva čo klientka chcela mať viditeľné. Napríklad televízor v kuchyni, alebo fotky vnúčat.  Skryla som radiátory, ako aj elektrické zásuvky, alebo prázdny priestor. Vzniklo dostatok úložného priestoru.  Prepojenie kuchyne s jedálňou dostatočne hlbokým ostrovom je elegantný a dominujúci prvok. Pomerne malá kuchyňa sa otvára ostrovom do jedálne. Klientka je veľmi spokojná.

Nový interiér už čoskoro

0

Si pripravený na novú kuchyňu s dekorom dreva? Nová podlaha z dreva, nové nátery, všetko v nových farbách. Staré kreslo ktoré dostane nové šaty…  Prosím 

 

Inšpirácie

Hrám sa

0

Keď fotím a hrám sa so svetlom a sklom

CIMG4323

Hotel Roca

0

 

Some pictures from a work on a project of interior of Hotel Roca. Worked with great Architect Stefan Pacak.103 – kópia 105 – kópia 107 – kópia

 

Nie je šatník ako šatník

0

foyer1 CHODBA_2 SPALNA_1Alebo nie je skriňa ako šatník.

Klientka ma oslovila pri pomoci s úložným priestorom pre jej veľkú rodinu. Navrhla som vo vstupe ponechať vešanie pre veľkých aj malých.

 

Skriňa

0

Už čoskoro napíšem ukážkový postup na čo myslieť keď si chcete dať vyrobiť skriňu na mieru. Na čo myslieť, čo si všímať, čo nepriehľadnúť a na čo nezabudnúť.

skrina1 skrina8 skrina5

#bymarketa – FACELIFT OF ROOM

0

Lokalita/miesto: Kosice, Terasa

Investor: sukromna osoba

Rok: 2015

 

 

“Ďakujem z celého srdca Markétke za jej pomoc, trpezlivosť a veľkorysosť pri prekvapení v podobe

bleskovej premeny nášho bytu, pri príležitosti výročia svadby, ako prekvapenie pre manžela.

Z pôvodného plánu meniť len kuchynské dvierka v kuchyni, ktorú tvorili pôvodne štyri rôzne farby

a pôsobila rušivo, vznikol nakoniec úplne nový, moderný, zharmonizovaný celý spoločný priestor.

Markéta navrhla tmavú sivú na niektoré steny. Bála som sa tohto nápadu, ale niečo ma ťahalo to

skúsiť, že to môže byť bomba. Na tri týždne som to odmietla, až som začala obzerať tmavosivé tapety

a našla tú vyrobenú presne pre nás. Už som sa nemohla tej myšlienke brániť a Markéta mohla

zrealizovať svoj nápad. Nakoniec sme zmenili farby aj v spálni, aby sa zjemnila a spríjemnila. Celý byt

získal úplne inú povahu, všetko sme stihli za jeden deň, kým sa manžel vrátil z práce a v rozpočte,

ktorý som si na to vyčlenila. Mesiac sa mi ani nechcelo nikam chodiť, len som si užívala ten krásny

pohľad, a to ako príjemne a skutočne ,,doma“ som sa v byte cítila. Bola to najlepšia investícia.

Investícia do vytvorenia domova, kam sa tešíme, a kde sa nám príjemne trávi čas. Z hĺbky srdca

ďakujem za profesionálnu prácu, skvelé nápady, reakcie, odvahu povedať ,,toto určite nie“, a tým sa

dostať k tomu najlepšiemu. Markétu každému odporúčam, lebo vie čo robí, robí to dobre a ešte je aj

skvelý človek, čo do vzťahu zákazník-dodávateľ vnáša obrovské plusy. Ďakujem veľmi pekne za všetok

venovaný čas, trpezlivosť a ochotu.”

 

Thank God that I can meet nice people like this. Check more pictures here.

 

skuska2 copy12 skuska2 copy13

#architectmarketamedas   #MarketaMedas    #bymarketa