Blog

Dva typy ako si navrhnúť šatník

0

4B2AD728-2BA5-4781-8B38-12C82ECC4715Málo úložného priestoru?

Joj nemám to kde dať! Nemám dostatok úložného priestoru! Ak aj ty si toto vravíš keď vbehneš do obchodu počas výpredaja, nezúfaj, ukážem ti ako si vyskladať perfektný šatník s dostatkom miesta pre staré aj pre nové outfity. Aj keď sa mi páči byť zerowaste a nemať toho veľa, byť minimalista, ale asi kým sa dopracujem k tomu mať v šatníku z každého kúsku oblečenia po 2 kusy, bude mi treba mať šatník poriadny.  Zatiaľ moje šaty visia na mobilnom šatníku v spálni. Nuž neminula som sa porekadlu: aj obuvník chodí bosí.

Ako si správne navrhnúť šatník?

Tak toto je veľmi individuálne. Na začiatok som rozdelila  šatník na dva typy. Prvý typ šatníka  je do vstupu a druhý typ šatníka do izby. Prvý typ šatníka do vstupu, alebo do chodby má obsahovať priestor na vešanie krátkych kabátov, dlhých kabátov, priestor pre topánky (správna dáma potrebuje ešte samostatný šatník pre topánky :) hejže),  úložný priestor pre čapice, rukavice, šály, kufre, tašky, kabelky, atď. V šatníku do izby by malo byť dostatok úložného priestoru pre krátke vešanie ako sú blúzky, saká, nohavice, pre dlhé vešanie ako šaty, šaty nad kolená, šaty dlhé, aj plesové róby, a veľa políc a zopár šuflíkov. Šuflíky uvítaš pre spodné prádlo, ponožky, či v nich schováš šperky.

Sú dve možnosti ako si navrhnúť šatník. Buď je to skriňa na mieru alebo samostatná miestnosť pre šaty. Rozdiel v skrini na mieru a vstavaná skriňa je iba v názve. Skriňa na mieru, ešte krajšie znie šatník na mieru, je navrhnutý architektom/mnou samozrejme”D/ na mieru pre klienta, pre jeho potreby a pre dostatok úložného priestoru. Poviem to polopate je to izba pre tvoje oblečko. Každá vec má mať svoje miesto. A to ti s radosťou navrhnem, ty len si urob poriadok v šatníku.

Na čo nezabudnúť?

Rozdeliť si svoje oblečenie. Vtedy najlepšie zistíš, čoho máš najviac a čomu máš dať veľa priestoru. Pretrieď si veci, ktoré vedia byť poskladanè na polici a tie, ktoré musia visieť. Tak získaš prehľad. Tu je zopár bodov čo asi šatník obsahuje:

1. Tričká

Najlepšie im bude, keď budú zložené na polici. Venujme im priestor. Tak máme tu tričká s dlhým rukávom, krátkym rukávom, tielka…

2. Nohavice

Áno patria sem aj rifle. Niekto si rád nohavice vešia a niekto to rád pohodené na polici. Teda ja to tak robím, že poskladané veci sú na policiach iba raz, keď ich tam uložím. Potom to je karastrofa… vyberiem a hodím späť do police. Áno mám čo vylepšovať.

3. Saká

Jasné, že sako musí visieť. To vieme hejže :)

4. Šaty

Tak tu milé dámy, zostaneme dlhšie. Lebo šiat máme určite veľa. No napríklad letné krátke, letné dlhé, elegantné dlhé, elegantné dlhé plesové, koktejlky, zimné krátke a zimné dlhé. Ono je to v podstate jedno aké šaty na akú príležitosť máme, ale je nám jasné, že šaty budú vždy zavesené. Najideálnejšie je ak každý kúsok má svoje ramienko. Vyhneš sa tak pokrčeniu, žehleniu a iným detailom ktoré Ťa trápia. Ale asi pred akciou ich treba skontrolovať či netreba predsa len prežehliť.

5. Sukne

Sukne odporúčam vešať na ramienko. Nech sa menej krčia. Ale samozrejme ak je látka nekrčivá, vedia mať svoje miestečko na poličke.

6. Kabelky

Ženy majú kabeliek veľa, ale vôbec sa nestarajú kde majú svoje miesto. Väčšinou sú pohodené hocikde po byte, namiesto toho aby mali svoje čestné miesto. Určite im dať svoj priestor. Kabelky vedia byť vystavené na polici ako v galérii, alebo zavesené na vešiaku. Nech je na čo pozerať.

7. Klobúky

Na tie milé dámy, nezabúdať. Ak chcem byť za dámu aspoň jeden klobúk vo svojom šatníku maj. Mali by byť ukryté v krabici na polici, ale nepohnevajú sa ak budú mať aspoň tú poličku. Dokonca sa dajú použiť polystyrénové hlavy, aj vyrobiť,  ako držiak na klobúk. Ja taký jeden mám, ešte z čias keď som tancovala v divadle. Takže šup šup na predstavenie do divadla a možno ti pri vstupe dajú tiež jednu takú hlavu:) alebo po nej.

8. Spodné prádlo

Okrem sexi gatiek a podprseniek tu patria aj ponožky. Najlepšie je ich mať vo výške očí alebo nižšie. A fajnovo im bude vo svojom malom priestore, šuflíku. Tak tých šuflíkov aspoň tri. Ešte pripomeniem, že máme aj pyžamo, ktoré musí niekde byť.

9. Svetre

Svetre ak nechceš ich mať vyťahanè ako od staršieho brata, radšej ulož do poličky. Nech svetre zostanú svetrami. Kašmírový je u mňa na polici pohodený, tie mám iba 3, nie svetre ale políc mám tri.

A môžeš ďalej nakupovať Máňo:)

#bymarketa – Redesign of a kitchen

0

DSC_8128

Lokalita/miesto: Trebisov

Investor: sukromna osoba

Rok: 2014

 

Redesign of kitchen. This client ask me with some help of reorganized kitchen place which was already after reconstruction. So what I did, was that I add a lot of hiden places where are windows. This white color of furniture is simply and place make bigger than are. Bring more lights. So whole wall where are windows is full of storage space you do not see, or see shelves. Client wanted a tv so there was a empty and free wall for that opposite the kitchen, like in the dining room. Whole places looks bigger than it is. What I really know that will be big change of this place was, that I add huge kitchen island. Island is big and full of free space for a work in a small kitchen place. Client is satisfied.

#bymarketa – NEW INTERIOR IS COMING

0

Ready for new kitchen, with new decor of wood. New floor will be there from wood, new decor for wall, all in the bright colors. Old armchair coming to be a new one with new decor layer. So exciting. Please Enjoy

 

decor inspiro

#bymarketa – PLAYing

0

Just playing with light

CIMG4323

Hotel Roca

0

 

Some pictures from a work on a project of interior of Hotel Roca. Worked with great Architect Stefan Pacak.103 – kópia 105 – kópia 107 – kópia

 

#bymarketa – Clothes versus clothes

0

foyer1 CHODBA_2 SPALNA_1

Skriňa

0

Už čoskoro napíšem ukážkový postup na čo myslieť keď si chcete dať vyrobiť skriňu na mieru. Na čo myslieť, čo si všímať, čo nepriehľadnúť a na čo nezabudnúť.

skrina1 skrina8 skrina5

#bymarketa – FACELIFT OF ROOM

0

Lokalita/miesto: Kosice, Terasa

Investor: sukromna osoba

Rok: 2015

 

 

“Ďakujem z celého srdca Markétke za jej pomoc, trpezlivosť a veľkorysosť pri prekvapení v podobe

bleskovej premeny nášho bytu, pri príležitosti výročia svadby, ako prekvapenie pre manžela.

Z pôvodného plánu meniť len kuchynské dvierka v kuchyni, ktorú tvorili pôvodne štyri rôzne farby

a pôsobila rušivo, vznikol nakoniec úplne nový, moderný, zharmonizovaný celý spoločný priestor.

Markéta navrhla tmavú sivú na niektoré steny. Bála som sa tohto nápadu, ale niečo ma ťahalo to

skúsiť, že to môže byť bomba. Na tri týždne som to odmietla, až som začala obzerať tmavosivé tapety

a našla tú vyrobenú presne pre nás. Už som sa nemohla tej myšlienke brániť a Markéta mohla

zrealizovať svoj nápad. Nakoniec sme zmenili farby aj v spálni, aby sa zjemnila a spríjemnila. Celý byt

získal úplne inú povahu, všetko sme stihli za jeden deň, kým sa manžel vrátil z práce a v rozpočte,

ktorý som si na to vyčlenila. Mesiac sa mi ani nechcelo nikam chodiť, len som si užívala ten krásny

pohľad, a to ako príjemne a skutočne ,,doma“ som sa v byte cítila. Bola to najlepšia investícia.

Investícia do vytvorenia domova, kam sa tešíme, a kde sa nám príjemne trávi čas. Z hĺbky srdca

ďakujem za profesionálnu prácu, skvelé nápady, reakcie, odvahu povedať ,,toto určite nie“, a tým sa

dostať k tomu najlepšiemu. Markétu každému odporúčam, lebo vie čo robí, robí to dobre a ešte je aj

skvelý človek, čo do vzťahu zákazník-dodávateľ vnáša obrovské plusy. Ďakujem veľmi pekne za všetok

venovaný čas, trpezlivosť a ochotu.”

 

Thank God that I can meet nice people like this. Check more pictures here.

 

skuska2 copy12 skuska2 copy13

#architectmarketamedas   #MarketaMedas    #bymarketa

#bymarketa – Nová detská izba/New kids room

0

Lokalita/miesto: Trebisov

Investor: sukromna osoba

Rok: 2015

 

Klient požadoval re-dizajn detskej izby. Dôvod bol jednoduchý, deti rastú a úložného priestoru je málo. K tomu aj požadované súkromie. Izba je pre dve dievčatá. Pôvodná izba už nevyhovovala.

Navrhla som jednoduché riešenie interiéru za dostupnú sumu. Nový náter dá priestoru malej izby nový nádych. Rozdelila som jemne priestor na pracovnú časť a relaxačnú. Ponechala som pôvodné pracovné stoly ale vymenila stoličky za ergonomické. Pridala som zopár políc na knihy. Postele pôvodné sme vymenili za rozkladaciu posteľ s úložným priestorom. Pri posteli som navrhla ďalšie police na knižky a hračky. Túto stenu som zvýraznila a to ružovou farbou. Pribudla plocha čiernej tabule, na ktorú si kočky môžu písať odkazy. Skriňa pri okne perfektne poslúži na odloženie všetkých dievčenských šiat. Centrálne svietidlo som doplnila o svietidlá nad pracovným stolom a pri skrini. Cenovo dostupné. Ešte jedno pri tabuli. Doplnkové lampy som navrhla pri posteli aby mohli kočky čítať večer pred spaním a na pracovných stoloch. Ako bolo centrálne svietidlo tam som navrhla závesné kreslo. Všetky tri dámy boli z tohto nápadu nadšené. Izbu rozžiari nový koberec.

 

Rekonštrukcia rodinného domu

0

 

 

Lokalita/miesto: Košice, KVP

Investor: súkromna osoba

Rok: 2012/2013

 

Rekonštrukcia rodinného domu

Klient si kúpil dom, ktorý sa rozhodol celý vrátane záhrady zrekonštruovať. Zároveň sa robila na celom dome nová fasáda. Nerekonštruovala sa strecha, na ktorú sme umiestnili solárne panely.

Dispozícia domu je netypická a nepríliš vhodná. Celý dom má síce tvar štvorca, ale všade má zrezané rohy,  v izbách vzniká aj 4-5 podobných rohov, ktoré však nie sú v pravom uhle. Celá rekonštrukcia bola tvrdým orieškom, ale urobili sme ju najlepšie, ako sa dalo.

Po dlhých debatách s klientom sme zistili, že stávajúci priestor je pre jeho štvorčlennú rodinu  nevyhovujúci. Architektonicky sme dokázali priestoru vnuknúť osobitosť niekoľkými prvkami robenými na mieru aj vhodným osvietením. Takmer celé vybavenie bytu je riešené na zakázku. Bolo nutné si poradiť aj s nečakanými skutočnosťami, ako bolo napríklad netypické riešenie nosného stĺpu na 2NP, kde sme po odhalení zistili, že vlastne nespĺňa nosnú funkciu. Museli sme masívny prvok nahradiť oceľovým vyľahčeným stĺpom.

Z pôvodného interiéru sa  v dome uchovalo len zaoblené schodisko, na ktorom sa upravovali drevené schodnice, madlo a zábradlie. Celé schodisko sme podsvietili a ako zábradlie schodiska sme využili technický prvok – kovové lanká. Madlo na schodisku je umeleckým dielom Paula Bradovky a je vytvorené z preglejky.Pre tlmenie zvuku krokov, ale aj z estetického hľadiska, sme zvolili pokrytie celej plochy schodiska kobercom. Všetky obrazy, ktoré sú v interiéri, sú majiteľovou zbierkou. Len sme ich vhodne umiestnili po dome.

1. nadzemné podlažie

Hneď pri vstupu do domu postrehnete, že klient má rád umenie, pretože tu môžete vidieť zaujímavé obrazy a sochy, ktoré sú rozmiestnené po celom priestore. Oproti dverám sme na stenu navrhli tapetu, ktorá sa vyrábala ako čiernobiela fotografia. Niektoré obrazy boli prerámované. Zaujímavým prvkom je aj lavica potiahnutá pravou kravskou kožou. Celý interiér domu je vo svetlých tónoch, schodisko sme urobili tmavé, aby sa potlačila jeho dominanta. Na prízemí sa nachádza sauna, kúpeľňa pre hostí, hosťovská izba a dva veľké walkin šatníky. /Walkin Šatník znamená, že je to miestnosť do ktorej vieš vojsť, s regálmi a úložným priestorom, šatníkom./

2. nadzemné podlažie

Na druhom podlaží sa vybúrali priečky, navrhla sa nová poloha kuchyne v integrácii s obývacou izbou. Spojovacím a zároveň dominantným prvkom na tomto podlaží je krb, ktorý je celý zavesený na závesnej konštrukcii a za ním je skrytý nosný oceľový stĺp pre podlažie. Toto riešenie sme použili preto, aby po zbúraní priečok nemohlo dôjsť k oslabení konštrukcie domu. Zaujímavým estetickým prvkom je obloženie kozubu panelmi z bieleho skla a jeho podsvietenie.Kuchyňa má dostatok úložného priestoru. Vzhľadom na dispozíciu vznikol varný ostrov s digestorom s osvetlením. Gazdinká tak nie je otočená pri varení chrbtom k rodine, ale priamo vidí, čo sa v dome deje. Pribudla veľká špajza, zväčšili sme kúpeľňu. Tieto priestory sú od stávajúcej obývacej izby oddelené celopresklennou bezpečnostnou nepriehľadnou stenou. Všetok nábytok v interiéri bol opäť robený na mieru.V obývacej izbe dominuje kamenný obklad, ktorý si klient vybral sám v lome.Inštalovali sme nové podlahy do celého domu.  Volili sme účelové a dizajnové svietidlá. V obývacej izbe nad kávovým stolíkom je napríklad svetlo  z preglejky. Z takého istého materiálu je aj svietidlo nad kuchynským stolom.Na tomto podlaží sa nachádza aj spálňa rodičov. Majitelia majú samostanú kúpeľňu s dvojumývadlom a walkin sprchou. 

3. nadzemné podlažie

V podkroví sa nachádzajú dve detské izby, kúpeľňa a samostatná toaleta. Na stenách detských izieb sú z veľkej časti nátery vo farbách, ale aj tapety. Vzhľadom na dispozíciu domu a to, že sme v podkroví využili priestor sedlovej strechy, vznikla možnosť vytvoriť v najnižšom bode miestnosti šatník. Izby pre deti nie sú robené podľa módy, ale podľa potrieb detí. Deti rastú, tak je aj prispôsobený nábytok a úložný priestor. Použili sme funkčné osvetlenie a kde bolo možné, odhalili sme drevené trámy,Kúpeľňa je priestranná, s dvomi umývadlami a dostatočným úložným priestorom. Iba v tejto kúpeľni sme zachovali pôvodnú vaňu, pribudla sprcha walkin, ktorú v tomto priestore s umývadlami oddeľujú posuvné sklenené bezpečnostné dvere.

Terasa

Klient si objednal záhradného architekta pre úpravu záhrady, realizovala sa úprava zelene a chodníky, postavil sa prístrešok pre auto od talianského dodávateľa. Rekonštruoval sa aj pôvodný bazén, podlaha na terase a pribudol altánok.Zaujímavým dekoračným prvkom v celom dome sú rolety nainštalované presne na daný rozmer okien, ktoré sú látkové a veľmi jednoduché na manipuláciu. Zabezpečovali sme komplet dodávku materiálov do interiéru. Návrh nábytkovej časti je riešený na mieru. Dodávatelia boli prevažne zo Slovenska, ale aj z Talianska. Oslovili sme umelcov na jednotlivé dekoračné prvky, ako madlo, zadnú časť krbu, oproti je zrkadlo s dizajnovými komponentami z preglejky. Alebo noha na lavici vo vstupe, ktorá je robená taktiež na mieru z preglejky.Interiér celého domu je dobre esteticky zladený, útulný a príjemný. Celá rekonštrukcia domu trvala jeden rok.

Tu je spolupraca s Paul Nadabula Bradovka and his  pilar for stairs and also here.

Please check this out reconstruction of house