4B2AD728-2BA5-4781-8B38-12C82ECC4715Málo úložného priestoru?

Joj nemám to kde dať! Nemám dostatok úložného priestoru! Ak aj ty si toto vravíš keď vbehneš do obchodu počas výpredaja, nezúfaj, ukážem ti ako si vyskladať perfektný šatník s dostatkom miesta pre staré aj pre nové outfity. Aj keď sa mi páči byť zerowaste a nemať toho veľa, byť minimalista, ale asi kým sa dopracujem k tomu mať v šatníku z každého kúsku oblečenia po 2 kusy, bude mi treba mať šatník poriadny.  Zatiaľ moje šaty visia na mobilnom šatníku v spálni. Nuž neminula som sa porekadlu: aj obuvník chodí bosí.

Ako si správne navrhnúť šatník?

Tak toto je veľmi individuálne. Na začiatok som rozdelila  šatník na dva typy. Prvý typ šatníka  je do vstupu a druhý typ šatníka do izby. Prvý typ šatníka do vstupu, alebo do chodby má obsahovať priestor na vešanie krátkych kabátov, dlhých kabátov, priestor pre topánky (správna dáma potrebuje ešte samostatný šatník pre topánky 🙂 hejže),  úložný priestor pre čapice, rukavice, šály, kufre, tašky, kabelky, atď. V šatníku do izby by malo byť dostatok úložného priestoru pre krátke vešanie ako sú blúzky, saká, nohavice, pre dlhé vešanie ako šaty, šaty nad kolená, šaty dlhé, aj plesové róby, a veľa políc a zopár šuflíkov. Šuflíky uvítaš pre spodné prádlo, ponožky, či v nich schováš šperky.

Sú dve možnosti ako si navrhnúť šatník. Buď je to skriňa na mieru alebo samostatná miestnosť pre šaty. Rozdiel v skrini na mieru a vstavaná skriňa je iba v názve. Skriňa na mieru, ešte krajšie znie šatník na mieru, je navrhnutý architektom/mnou samozrejme“D/ na mieru pre klienta, pre jeho potreby a pre dostatok úložného priestoru. Poviem to polopate je to izba pre tvoje oblečko. Každá vec má mať svoje miesto. A to ti s radosťou navrhnem, ty len si urob poriadok v šatníku.

Na čo nezabudnúť?

Rozdeliť si svoje oblečenie. Vtedy najlepšie zistíš, čoho máš najviac a čomu máš dať veľa priestoru. Pretrieď si veci, ktoré vedia byť poskladanè na polici a tie, ktoré musia visieť. Tak získaš prehľad. Tu je zopár bodov čo asi šatník obsahuje:

1. Tričká

Najlepšie im bude, keď budú zložené na polici. Venujme im priestor. Tak máme tu tričká s dlhým rukávom, krátkym rukávom, tielka…

2. Nohavice

Áno patria sem aj rifle. Niekto si rád nohavice vešia a niekto to rád pohodené na polici. Teda ja to tak robím, že poskladané veci sú na policiach iba raz, keď ich tam uložím. Potom to je karastrofa… vyberiem a hodím späť do police. Áno mám čo vylepšovať.

3. Saká

Jasné, že sako musí visieť. To vieme hejže 🙂

4. Šaty

Tak tu milé dámy, zostaneme dlhšie. Lebo šiat máme určite veľa. No napríklad letné krátke, letné dlhé, elegantné dlhé, elegantné dlhé plesové, koktejlky, zimné krátke a zimné dlhé. Ono je to v podstate jedno aké šaty na akú príležitosť máme, ale je nám jasné, že šaty budú vždy zavesené. Najideálnejšie je ak každý kúsok má svoje ramienko. Vyhneš sa tak pokrčeniu, žehleniu a iným detailom ktoré Ťa trápia. Ale asi pred akciou ich treba skontrolovať či netreba predsa len prežehliť.

5. Sukne

Sukne odporúčam vešať na ramienko. Nech sa menej krčia. Ale samozrejme ak je látka nekrčivá, vedia mať svoje miestečko na poličke.

6. Kabelky

Ženy majú kabeliek veľa, ale vôbec sa nestarajú kde majú svoje miesto. Väčšinou sú pohodené hocikde po byte, namiesto toho aby mali svoje čestné miesto. Určite im dať svoj priestor. Kabelky vedia byť vystavené na polici ako v galérii, alebo zavesené na vešiaku. Nech je na čo pozerať.

7. Klobúky

Na tie milé dámy, nezabúdať. Ak chcem byť za dámu aspoň jeden klobúk vo svojom šatníku maj. Mali by byť ukryté v krabici na polici, ale nepohnevajú sa ak budú mať aspoň tú poličku. Dokonca sa dajú použiť polystyrénové hlavy, aj vyrobiť,  ako držiak na klobúk. Ja taký jeden mám, ešte z čias keď som tancovala v divadle. Takže šup šup na predstavenie do divadla a možno ti pri vstupe dajú tiež jednu takú hlavu:) alebo po nej.

8. Spodné prádlo

Okrem sexi gatiek a podprseniek tu patria aj ponožky. Najlepšie je ich mať vo výške očí alebo nižšie. A fajnovo im bude vo svojom malom priestore, šuflíku. Tak tých šuflíkov aspoň tri. Ešte pripomeniem, že máme aj pyžamo, ktoré musí niekde byť.

9. Svetre

Svetre ak nechceš ich mať vyťahanè ako od staršieho brata, radšej ulož do poličky. Nech svetre zostanú svetrami. Kašmírový je u mňa na polici pohodený, tie mám iba 3, nie svetre ale políc mám tri.

A môžeš ďalej nakupovať Máňo:)